1991

► Założenie Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie” (FPNP). Fundacja powstała w wyniku porozumienia zawartego pomiędzy rządem Polski i Niemiec jako organizacja non-profit. Fundacja działa na rzecz ofiar prześladowań nazistowskich i polsko-niemieckiego dialogu. Oprócz wypłaty odszkodowań, ma prowadzić działalność społeczną, humanitarną i edukacyjną. Na przykład taką:

1990

► 3 października. Zjednoczenie Niemiec.

► 14 listopada. Podpisanie umowy bilateralnej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec, dotyczącej uznania – 50 lat po wojnie – granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych obu państw: Hansa-Dietricha Genschera i Krzysztofa Skubiszewskiego.

1989

► 20 kwietnia. „Obchody” 100. urodzin Adolfa Hitlera przygotowywane od wielu lat przez ”Komitet do przygotowania obchodów 100. urodzin Adolfa Hitlera” KAH (patrz 1984 rok). KAH zbierał fundusze na ten cel od 1984 roku. Spotkania organizacyjne odbywały się m.in. w Collegium Humanum we Vlotho (Akademia Środowiska i Ochrony Życia) znanej z negowania Holocaustu.

1988

14 lutego. Gazeta „Berliner Morgenpost” podała do publicznej wiadomości fakt kradzieży z Berliner Document Center BDC 80 000 dokumentów dotyczących ludzi i spraw z okresu Trzeciej Rzeszy. BDC to placówka zorganizowana, prowadzona i administrowana przez USA w Berlinie Zachodnim. Powstała w 1947 roku, a jej siedzibą jest bunkier w dzielnicy Zehlendorf, gdzie mieściła się centrala podsłuchowa gestapo. Prawda zawarta w BDC ma imponującą objętość: 150 milionów dokumentów. Wśród nich jest kartoteka członków NSDAP, która to partia liczyła około 10 500 000 członków

1987

Niemiecki pisarz i publicysta żydowskiego pochodzenia Ralph Giordano publikuje książkę Die zweite Schuld oder Von der Last, Deutscher zu sein („Druga wina, czyli o ciężarze bycia Niemcem”). Pisarz udowadnia w niej, że narodowy socjalizm w Republice Federalnej Niemiec przetrwał, a „deficyt rozliczeniowy” nazywa „drugą winą Niemców. Drugą - po nazizmie”.