1989

20 kwietnia. „Obchody” 100. urodzin Adolfa Hitlera przygotowywane od wielu lat przez ”Komitet do przygotowania obchodów 100. urodzin Adolfa Hitlera” KAH (patrz 1984 rok). KAH zbierał fundusze na ten cel od 1984 roku. Spotkania organizacyjne odbywały się m.in. w Collegium Humanum we Vlotho (Akademia Środowiska i Ochrony Życia) znanej z negowania Holocaustu.

Tort z okazji urodzin Hitlera (1934 rok) (źródło:   http://alifrafikkhan.blogspot.com/2011/09/album-foto-perayaan-ulang-tahun-adolf.html )

Tort z okazji urodzin Hitlera (1934 rok) (źródło:  http://alifrafikkhan.blogspot.com/2011/09/album-foto-perayaan-ulang-tahun-adolf.html)

W latach 80-tych rasistowskie zachowania i ataki neonazistów zdarzały się w Niemczech Zachodnich na co dzień. Przed 20 kwietnia na ulicach wisiały plakaty zapowiadające to „wyjątkowe” święto. W spotach telewizyjnych pojawiły się zapowiedzi skierowane na przykład do tureckich imigrantów ze ścieżką dźwiękową z filmu „Gra mi piosenkę o śmierci”. Dnia 20 kwietnia 1989 roku wiele szkół oraz przedszkoli, szczególnie tych, do których uczęszczały dzieci imigrantów, zostało zamkniętych. Wszystkie dzieci cudzoziemców dla własnego bezpieczeństwa zostały w tym dniu w domach z rodzicami. Właściciele firm i sklepów szczelnie pozamykali okiennice (Wilhelmsburg). Neonaziści zdewastowali turecki cmentarz w Neukölln. W tym samym mieście podpalili budynek szkoły podstawowej - rozbili okna i w dwóch klasach wylali łatwopalną ciecz. W Essen pięciu ekstremistów zajęło biura agencji prasowej dpa. Z kolei w Eutin 100-lecie urodzin Führera obchodziła miejscowa policja. Policjanci świętowali w prywatnym mieszkaniu, które ozdobili symbolami nazistowskimi. Funkcjonariusze mieli nałożone opaski ze swastyką. Czterej oficerowie zostali później zawieszeni w czynnościach i skazani na karę w zawieszeniu lub grzywny.

Niemiecki neonazista (źródło:  studioopinii.pl )

Niemiecki neonazista (źródło: studioopinii.pl)

Jak się potem okazało, wydarzenia 20 kwietnia 1989 roku były jedynie zapowiedzią „brunatnego” terroru i przemocy na tle rasowym, jaki miał nadejść w Niemczech w latach 1990. i 2000.

► 9 listopada. Zburzenie muru berlińskiego.

Mieszkańcy Berlina Zachodniego zebrani w pobliżu Potsdamer Platz obserwują żołnierzy straży granicznej z Berlina Wschodniego, wybijających przejście w murze berlińskim, 11 listopada 1989 roku, AFP (źródło:  http://www.990px.pl/index.php/tag/niemcy/ )

Mieszkańcy Berlina Zachodniego zebrani w pobliżu Potsdamer Platz obserwują żołnierzy straży granicznej z Berlina Wschodniego, wybijających przejście w murze berlińskim, 11 listopada 1989 roku, AFP (źródło: http://www.990px.pl/index.php/tag/niemcy/)

28 listopada. Kanclerz RFN Helmut Kohl przedstawił w Bundestagu 10-punktowy "plan stopniowego przezwyciężania podziału Niemiec i Europy". W planie tym nie było mowy o uznaniu granicy z Polską, na co nalegał rząd polski.

Wydawnictwo Bertelsmann, tworzone od podstaw przez zdeklarowanych nazistów, największy wydawca Wehrmachtu (patrz rok 1947), podbija międzynarodowy rynek. W latach 80. firma Reinhardtów wykupiła takie marki jak: American Arista, Bantam Books, RCA Victor i Doubleday, a w latach 90. Random House w USA i Świat Książki w Polsce. Obecnie Bertelsmann AG działa w 63 krajach, zatrudnia ponad 100 tysięcy pracowników i osiąga roczne przychody 20 miliardów euro.

Upadek Akademie für Führungskräfte der Wirtschaft (Akademia Menadżerów Gospodarki) w związku z upublicznieniem kariery Reinharda Höhna w czasach narodowego socjalizmu. SS-Oberführer Reinhard Höhn w III Rzeszy pełnił funkcję doradcy prawnego policji oraz osobistego doradcy Heinricha Himmlera. Od 1936 roku był szefem departamentu w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy (Reichssicherheitshauptamt – RSHA). Między 1939 a 1945 rokiem Höhn był dyrektorem Państwowego Instytutu Śledczego przy Uniwersytecie w Berlinie. W latach 1941-1943 publikował czasopismo poświęcone problematyce niemieckiej przestrzeni życiowej na wschodzie "Reichs-Volksordnung-Lebensraum". Wkrótce został głównym specjalistą do spraw ludnościowych państw okupowanych.

Reinhard Höhn (jedyne zdjęcie w internecie) (źródło:  www.ghwk.de )

Reinhard Höhn (jedyne zdjęcie w internecie) (źródło: www.ghwk.de)

Po II wojnie światowej Reinhard Höhn ukrywał się. Najpierw pracował jako uzdrowiciel, by w 1955 roku pojawić się w roli założyciela, dyrektora oraz wykładowcy akademickiego w szkole zarządzania biznesowego Akademie für Führungskräfte der Wirtschaft w Bad Harzburg w górach Harzu. Z czasem Reinhard Höhn stał się w Niemczech znanym i cenionym menadżerem. Publikował prace z zakresu teorii zarządzania, które miały wpływ na odbudowę i rozwój powojennej gospodarki RFN. Był twórcą tzw. harzburskiego modelu zarządzania. Zadaniem jego uczelni było szkolenie młodej kadry kierowniczej, która miała objąć czołowe stanowiska w niemieckich przedsiębiorstwach. W sumie przez akademię przeszło około 600 000 studentów. Reinhard Höhn w latach 70. był bohaterem książki polskiego dziennikarza Krzysztofa Kąkolewskiego pt. "Co u pana słychać?", która po przetłumaczeniu na język niemiecki wywołała skandal medialny (patrz 1975 rok). Kiedy upubliczniono karierę Höhna w III Rzeszy, nastąpił upadek zarówno modelu jak i samej akademii, którą w 1989 przejęła grupa kształcenia ustawicznego COGNOS AG, a w 2005 roku szkołę przeniesiono do Überlingen nad Jeziorem Bodeńskim.