1992

► 7 lutego. Podpisanie w Maastricht Traktatu o Unii Europejskiej zmieniającego nazwę Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej na Wspólnotę Europejską czyli dzisiejszą UE. Traktat z Maastricht wszedł w życie 1 listopada 1993 roku i tę datę uważa się za dzień powstania Unii Europejskiej. Utworzenie Unii Europejskiej nie byłoby możliwe bez ludzi, których nazywa się Ojcami współczesnej Europy. W poczet Ojców integracji europejskiej zalicza się ośmiu polityków, którzy mieli największy wpływ na powstanie Wspólnoty. Dwóch z ośmiu Ojców współczesnej Europy to Walter Hallstein (patrz 1957 rok) – pierwszy przewodniczący Komisji Europejskiej (1958-1967) oraz pierwszy kanclerz Niemiec Konrad Adenauer (patrz lata 1949, 1958).

Ojcowie integracji europejskiej  (źródło :   slideplayer.pl )

Ojcowie integracji europejskiej (źródłoslideplayer.pl)

Przypomnijmy więc. W rządzie Konrada Adenauera jeden na trzech przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych był członkiem byłej NSDAP. Za czasów Adenauera 48% korpusu dyplomatycznego należało wcześniej do SS, a kolejne 17% do SD. Rząd Konrada Adenauera uchwalił dwie amnestie – 31 grudnia 1949 roku i 17 lipca 1954 roku. Za sprawą Kanclerza Konrada Adenauera od roku 1949 proces denazyfikacji został odwrócony i wielu nazistowskich dygnitarzy, sędziów, urzędników i lekarzy zostało ponownie włączonych do życia społecznego i politycznego. Charakterystykę Ojca integracji europejskiej uzupełnia fakt, że dyrektorem jego kancelarii jako Kanclerza Niemiec był Hans Globke, współtwórca ustaw norymberskich i urzędnik MSW w III Rzeszy, który tworzył system prawny dotyczący prześladowania Żydów. Kanclerz Konrad Adenauer konsekwentnie nie uznawał granicy z Polską na Odrze i Nysie Łużyckiej. Ojciec współczesnej Europy już 1 stycznia 1947 roku w liście do kolegi Adolfa Kaschnego pisał: „Żaden członek CDU nie podpisze traktatu pokojowego, który zawiera linię Odra-Nysa”. Nie lubię teorii spiskowych, ale w tej sytuacji pewne wnioski nasuwają się same.

► 19 kwietnia. Święta Wielkanocne, niedziela. Początek złotej ery niemieckiego neonazimu. Huczne obchody 103. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera rozpoczęły ponad 10-letnią dominację neonazistów i terroryzowanie mieszkańców miejscowości Jamel.

Der Spiegel napisał wówczas „Jamel symbolizuje fakt, że są miejsca w Niemczech, gdzie prawicowi ekstremiści mogą zrobić wszystko, co chcą”.

► 5 lipca. Jak można było przewidzieć, niemiecki Trybunał Federalny w Karlsruhe orzekł, że zapisy polsko–niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990 roku nie mają wpływu na sprawy własnościowe na byłych terytoriach niemieckich na wschodzie oraz nie naruszają praw obywateli wynikających z art. 14 niemieckiej konstytucji, chroniącej prawo własności oraz dziedziczenia.

A więc przypominania ciąg dalszy...

Straty wojenne Polski. Na 279 miliardów euro wyceniają Grecy swoje roszczenia za II wojnę wobec Niemców. Wartość polskich strat to 1 bilion dolarów. (źródło:  http://kowalski1980.salon24.pl/512209,roszczenia-wojenne-nadal-wzbudzaja-emocje )

Straty wojenne Polski. Na 279 miliardów euro wyceniają Grecy swoje roszczenia za II wojnę wobec Niemców. Wartość polskich strat to 1 bilion dolarów. (źródło: http://kowalski1980.salon24.pl/512209,roszczenia-wojenne-nadal-wzbudzaja-emocje)