1988

14 lutego. Gazeta „Berliner Morgenpost” podała do publicznej wiadomości fakt kradzieży z Berliner Document Center BDC 80 000 dokumentów dotyczących ludzi i spraw z okresu Trzeciej Rzeszy. BDC to placówka zorganizowana, prowadzona i administrowana przez USA w Berlinie Zachodnim. Powstała w 1947 roku, a jej siedzibą jest bunkier w dzielnicy Zehlendorf, gdzie mieściła się centrala podsłuchowa gestapo. Prawda zawarta w BDC ma imponującą objętość: 150 milionów dokumentów. Wśród nich jest kartoteka członków NSDAP, która to partia liczyła około 10 500 000 członków, akta personalne SS i Waffen SS, personalia nazistowskich sędziów, korespondencja NSDAP, a także załączniki do 2,5 milionów wniosków o nadanie obywatelstwa niemieckiego volksdeutschom na ziemiach okupowanych. Do dzisiejszego dnia obowiązuje zakaz wglądu w oryginały dokumentów zgromadzonych w archiwach BDC.

Faktem jest, że rząd niemiecki nie chce zapewnić dostępu do tych dokumentów, gdyż pragnie kryć byłych nazistów” - stwierdził poseł SPD K.H. Hansen.

W tym samym czasie dziwnym zbiegiem okoliczności w nowojorskim archiwum UNWCC (Komisja Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych) stwierdzono zaginięcie 433 spośród 8 100 dokumentów.

17 marca. Ponowny pogrzeb Rudolfa Hessa w rodzinnym Wunsiedel. Rudolf Hess, zastępca Hitlera, ślepo oddany swemu wodzowi, zmarł 17 sierpnia 1987 w wieku lat 93 w letnim domku (czytelni), utworzonym dla niego w ogrodzie więziennym Spandau w Berlinie. Była to śmierć samobójcza – powiesił się przy użyciu kabla elektrycznego od lamy. Rudolf Hess spędził w więzieniu Spandau 40 lat – od lipca 1947 roku, a ostatnie 21 lat (od paździenika 1966 roku) był tam jedynym więźniem. Po śmierci Hessa całe więzienie Spandau zostało zburzone, by zapobiec pielgrzymowaniu tam jego zwolenników.

Rudolf Hess został najpierw pochowany w sekretnym miejscu, aby uniknąć uwagi mediów i demonstracji sympatyków nazizmu. Następnie dnia 17 marca 1988 roku został ponownie pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu ewangelickim w Wunsiedel, w Bawarii. W 1995 roku zmarła jego żona i została pochowana obok niego.

Grób Hessa w Wunsiedel od samego początku jest miejscem regularnych demonstracji skrajnie prawicowych ekstremistów. Każdego roku, 17 sierpnia, we frankońskim Wunsiedel odbywają się przemarsze setek a nawet tysięcy neonazistów, którzy chcą uczcić pamięć byłego zastępcy Hitlera.